Idealny system dla alergików

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnego rodzaju alergiami. Jest to duży problem, który zazwyczaj trudno rozwiązać. Leki pomagają tylko objawowo, a czasem trudno unikać całkowitego kontaktu z alergenami. Dotyczy to szczególnie osób, które są uczulone na kurz, czy pyłki drzew lub kwiatów.

Dom idealny dla alergików

Rozwiązaniem dla osób z alergiami, może stać się odpowiednio wyposażony dom. Do tego celu służy na przykład system wentylacji mechanicznej wykorzystujący rekuperatory.

Działanie rekuperatora jest dość proste. Podłączony do instalacji wentylacji, stale dba o wymianę powietrza wewnątrz domu, dostarczając świeże powietrze do każdego pomieszczenia. Dzięki temu znacznie zwiększa się komfort i jakość klimatu w danym budynku.

Filtry podstawą systemu wentylacji

Rekuperatory oprócz wentylatorów, wymiennika ciepła oraz automatyki sterującej, składają się z filtrów. Zadaniem tych ostatnich jest przede wszystkim zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń z zewnętrznego powietrza. Między innymi kurzu oraz różnego typu owadów. Filtry chronią również i zabezpieczają kanały wentylacyjne oraz same rekuperatory przed uszkodzeniem, poprzez dostanie się do nich pyłu czy kurzu.

Do wyboru jest wiele modeli filtrów, które oprócz swojego podstawowego zastosowania, mogą znacznie poprawić jakość oraz czystość nawiewanego powietrza. Co w przypadku alergików jest kluczowe do lepszego samopoczucia oraz zdrowego snu.

Eksploatacja systemu wentylacji

Filtry, jak każdy tego typu produkt, są bardzo delikatne i należy je regularnie wymieniać. Przy kalkulacji kosztów wentylacji mechanicznej, trzeba pamiętać o konieczności zakupu takich filtrów i ich wymianie w czasie eksploatacji.

Zanieczyszczone filtry mogą znacznie ograniczyć przepływ świeżego powietrza. Producenci zalecają, aby wymieniać filtr raz na około 3 miesiące. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, zależna od pory roku oraz okolicy, w której znajduje się dany budynek.

W przypadku lokalizacji domu w okolicach ruchliwych ulic, czy zakładów produkcyjnych emitujących zanieczyszczenia, należy wymieniać filtry częściej.

Oprócz regularnej wymiany filtrów należy pamiętać również o czyszczeniu kanałów wentylacyjnych. Takie czyszczenie nie odbywa się dość często, średnio co 10-15 lat. Do tego zadania konieczne jest wsparcie firmy specjalistycznej, która za pomocą sprzętu z kamerą sprawdza aktualny stan i czystość kanałów. Wszelkie zabrudzenia są usuwane szczotką, lub za pomocą odpowiednich preparatów chemicznych i bakteriobójczych.

Poprzedni post Następny post