nowoczesne-ogrodzenia

Design ogrodzenia jest równie ważny co sam ogród

Ogrodzenie domu jest jego wizytówką, dlatego też wielu inwestorów przykłada dużą wagę do tego, by było dobrze wykonane i estetyczne. Ważne jest także to, by ogrodzenie było spójne z pozostałą aranżacją otoczenia wkoło domu, jak i samego budynku. Dlatego też wiele osób, które budowały domy z stylu nowoczesnym decyduje się także na nowoczesne ogrodzenia.

Ogrodzenie domu – atrakcyjność i trwałość

Większość projektów domów jednorodzinnych zakłada wykonanie ogrodzenia działki, co daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Ogrodzenie jest konieczne także wtedy, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Grodzenie swojego terenu jest zakorzenione w naszej tradycji, a oprócz tego staje się skuteczną barierą dla intruzów, czy dzikich zwierząt. Stając przed wyborem ogrodzenia warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Współcześnie zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne ogrodzenia mogą być wykonane z drewna, kamienia, metalu, czy tworzywa sztucznego. To, jaką decyzję podejmiesz ma wpływ na późniejsze użytkowanie ogrodzenia i jego ewentualne naprawy. Przy wyborze ogrodzenia należy kierować się względami finansowymi oraz trwałością i ogólnym efektem wizualnym. Każdy z nas ma bowiem inny gust i to co podoba się jednej osobie, nie musi podobać się innej. Ważne, by ogrodzenie spełniało wizualne oczekiwania inwestorów.

Ogrodzenia a prawo

Od jakiegoś czasu na postawienie ogrodzenia nie trzeba mieć żadnego pozwolenia, jeśli ogrodzenie spełnia wszystkie z poniższych kryteriów:
• wysokość nieprzekraczająca 2,2 metra,
• konstrukcja nie posiada ostrych elementów,
• ogrodzenie nie jest zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.
Ważne jest oczywiście to, by ogrodzenie postawić w granicach swojej działki. Jeśli musi ono przebiegać przy drodze gminnej, należy zgodnie z prawem pozostawić odpowiednią odległość na wypadek poszerzania tej drogi.

Jakie materiały będą najlepsze do wykonania ogrodzenia nowoczesnego?

Inwestorzy mają teraz wielkie pole do popisu, gdyż duży wybór materiałów i modeli ogrodzeń pozwala im wybierać z szerokiej gamy pomysłów. Z każdym rokiem coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne ogrodzenia, które są wykonywane z kamienia czy gotowych, betonowych płyt. Wykonywanie ogrodzeń z elementów gotowych na pewno skraca czas pracy bez wpływu na estetykę.
Współcześnie najlepszymi materiałami, by wykonać ogrodzenie są panele, przęsła z siatki, czy bardziej nowoczesne elementy kamienne, betonowe, szklane lub aluminiowe. Inwestor tak naprawdę ograniczony jest tylko zakresem swojej wyobraźni.

Dzięki temu, że inwestor może zobaczyć elementy z danego rodzaju ogrodzenia przed montowaniem go na swojej posesji, może łatwo wybrać taki rodzaj, który będzie najlepiej pasował do reszty aranżacji, czyli ogrodu i elewacji budynku. Jest to o tyle ważne, iż design ogrodzenia jest tak samo ważny, jak aranżacja ogrodu.

Poprzedni post Następny post