Kilka słów na temat kawy rozpuszczalnej

Trudno wyobrazić sobie życie bez kawy. Ten pyszny aromatyczny napój bardzo często jest pierwszym, który człowiek wypija z samego rana. Potem w ciągu dnia, na przykład w pracy czy w domu, również spożywa się kolejne filiżanki. Wreszcie kawa na wynos, na przykład podczas podróży albo na spacerze po mieście, zawsze smakuje wybornie. Alternatywą dla kawy naturalnej ziarnistej jest kawa rozpuszczalna. Poniżej garść informacji na jej temat.

Czym jest kawa rozpuszczalna?
Miłośnicy kawy naturalnej często twierdzą, że ta rozpuszczalna to jedynie jakiś marny substytut kawy i w ogóle nie należy jej pić. Czy to rzeczywiście prawda? Taka opinia jest zdecydowanie zbyt krzywdząca dla kawy rozpuszczalnej. Jest to kawa, natomiast sposób, w którym powstają granulki, proszek lub kryształki, a zatem sama postać, pod jaką można kupić kawę rozpuszczalną, jest po prostu pewnym procesem technologicznym, w czasie którego przetwarza się sam napar z wcześniej przygotowanej kawy. Te procesy technologiczne są zróżnicowane, w zależności od tego, jaki uzyskuje się efekt końcowy. Przykładowo, kawa w kryształkach, która zwykle uchodzi za tę najbardziej elegancką i smaczną, poddawana jest najbardziej pracochłonnym i drogim procesom przetwarzania, wśród których jest liofilizacja.

Czy kawa rozpuszczalna jest bezpieczna dla zdrowia?
Od czasu do czasu można spotkać się też z opinią, że rozpuszczalna kawa nie jest bezpieczna dla zdrowia. Czy to rzeczywiście prawda? Po pierwsze warto stanąć w obronie samej kawy. Okazuje się, że picie jej z umiarem, w ilości do 4 filiżanek dziennie, tak naprawdę działa wręcz prozdrowotnie. Kawa między innymi obniża ryzyko wystąpienia pewnych nowotworów. Jeżeli chodzi o kawę rozpuszczalną, to w procesach jej powstawania rzeczywiście mogą wytworzyć się pewne kancerogenne składniki. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że takie same składniki, zdecydowanie w większych zawartościach, znajdują się też we frytkach czy chipsach. Twierdzenie, że rozpuszczalna kawa jest zatem wyjątkowo niezdrowa, jest sporym nadużyciem.

Jak wybrać najpyszniejszą kawę rozpuszczalną?
Wśród marek kawy ziarnistej i rozpuszczalnej panuje naprawdę bardzo szeroki wybór. Jak zatem wybrać te najsmaczniejsze? Warto testować samodzielnie, kupować różne kawy od różnych marek, a następnie badać walory smakowe. Można robić to w ten sposób, że kupuje się malutkie słoiczki, tak by rzeczywiście wybrać tę markę, która najbardziej odpowiada. Warto też skorzystać z gotowych testów konsumenckich, których wyniki można z łatwością znaleźć w internecie.

Poprzedni post Następny post